Mężczyzna czy kobieta – kto lepiej rządzi finansami?

Zarządzanie finansami osobistymi to jeden z ważniejszych elementów codziennego życia, z którym radzić sobie muszą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jednak tak jak w wielu innych dziedzinach podejście przedstawicieli poszczególnych płci do pieniędzy i gospodarowania nimi różni się pod wieloma względami.

Wiedza na temat produktów finansowych

Mądre korzystanie z produktów finansowych odgrywa dzisiaj kluczową rolę w zarządzaniu domowym budżetem. Chodzi tu nie tylko o umiejętność rozpoznania dobrej oferty lokaty czy kredytu, ale również interesowanie się nowymi i bardziej skomplikowanymi produktami (np. inwestycyjnymi) oraz rozumienie zasad ich działania. Jak wykazało badanie „Postawy finansowe Europejczyków”, ponadprzeciętną wiedzą na temat finansów chwali się aż 40% mężczyzn i tylko 25% kobiet. Wynika to najprawdopodobniej z tego, że panów w większym stopniu interesują finanse w teorii, natomiast panie podchodzą do tych zagadnień bardziej praktycznie.

Skłonność do oszczędzania

Według badania przeprowadzonego na zlecenie Deutsche Banku na odkładanie pieniędzy na „czarną godzinę” częściej decydują się kobiety (67%) niż mężczyźni (42%), natomiast odwrotnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o oszczędzanie na mieszkanie czy samochód. Dość podobnie kobiety i mężczyźni podchodzą z kolei do oszczędzania na emeryturę – od wielu lat liczba zakładanych kont emerytalnych IKE rozkłada się według płci niemal po połowie. Różne podejście można jednak zauważyć pod względem wyboru produktów oszczędnościowych – kobiety wolą bezpieczniejsze rozwiązania nawet kosztem mniejszego zysku, natomiast panowie wykazują większą skłonność do ryzyka w celu osiągnięcia większej stopy zwrotu z inwestycji.

Zaciąganie kredytów

Z danych dostarczonych przez Biuro Informacji Kredytowej wynika, że bardzo podobna liczba kobiet i mężczyzn posiada kredyt konsumpcyjny, choć panie są minimalnie mniej aktywne kredytowo od panów (stosunek 47 do 50%). Wśród kobiet można natomiast odnotować wyraźnie większe zainteresowanie pożyczkami pozabankowymi, takimi jak internetowe chwilówki – szacuje się, że ponad połowa klientów firm pożyczkowych to właśnie kobiety. Wynika to z tego, że panie dużo częściej od panów trzymają w rękach budżet domowy i zajmują się codziennymi wydatkami.

Rzetelność w spłacie zobowiązań

Niemal każde badanie i twarde dane potwierdzają fakt, że to kobiety są solidniejsze w terminowym regulowaniu zobowiązań. Od lat zadłużonych mężczyzn jest w Polsce niemal dwukrotnie więcej niż zadłużonych kobiet. Większą dyscyplinę płatniczą kobiet potwierdza także badanie TNS, które wykazało, że aż 61% pań ma zwyczaj regulowania najważniejszych rachunków zaraz po wpływie środków na konto, gdy tymczasem podobną zasadę stosuje jedynie 51% mężczyzn.

Planowanie wydatków

W kwestii planowania wydatków kobiety są bardziej skrupulatne od mężczyzn. Przede wszystkim większość pań porównuje ceny, liczy pieniądze na koncie i dopiero na tej podstawie planuje zakupy. Panowie dużo rzadziej od kobiet szukają promocji i okazji cenowych. Rozrzutność kobiet jest więc mitem – około 40% z nich bardzo dokładnie kontroluje swoje wydatki i nie pozwala sobie na spontaniczne zakupy.

Warto dodać, że budżet domowy polskich rodzin zwykle jest zarządzany przez obojga małżonków, ale to kobiety częściej decydują o codziennych zakupach i pilnują rachunków, natomiast panowie chętniej angażują się w pomnażanie pieniędzy i decyzje o większych wydatkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *