Czym jest zdolność kredytowa i jak możemy ją sprawdzić?

Pożyczki cieszą się w ostatnich latach coraz większą popularnością. Jednym z czynników, który decyduje o tym, czy uda nam się dostać dodatkowe środki jest zdolność kredytowa. Co warto wiedzieć na jej temat?

Czym jest zdolność kredytowa?

Zanim złożymy wniosek o pożyczkę, należy sprawdzić jaka jest nasza zdolność kredytowa. Najprościej zdefiniować można ją jako zdolność danego podmiotu ubiegającego się o kredyt albo pożyczkę, której wymaga bank, do spłaty całości zaciągniętego zobowiązania, razem z kwotą podstawową oraz odsetkami.

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że zarówno banki i jak i parabanki przeważnie samodzielnie dokonują oceny zdolności kredytowej potencjalnego klienta, bazując na indywidualnych analizach, które będą różne w przypadku osób prywatnych i firm.

Co może wpływać na naszą zdolność kredytową?

Chodzi tutaj o to, aby instytucja finansowa miała pewność, że klient będzie w stanie terminowo spłacać poszczególne raty. Często mówi się, że oceni ona naszą zdolność pozytywnie, kiedy każda z nich nie będzie przekraczać 50 procent miesięcznych środków pozostających po odliczeniu wszystkich miesięcznych wydatków.

Wymagane będzie tutaj przedstawienie zaświadczeń na temat dochodu netto na członka rodziny (otrzymamy je w Urzędzie Skarbowym), długości oraz formy zatrudnienia (kluczową rolę odgrywa tutaj to, na podstawie jakiej umowy jesteśmy zatrudnieni i na jak długi okres czasu), naszej sytuacji w Biurze Informacji Kredytowej oraz Biurze Informacji Gospodarczej, pozostałych zobowiązań, a także codziennych wydatków. Im wyższą kwotę będziemy chcieli pożyczyć, tym wyższe dochodzi musimy mieć.

Zdolność kredytowa w przypadku pożyczek pozabankowych

Decydując się na pozyskanie dodatkowych, niewielkich środków od parabanku, w większości przypadków bez problemów otrzymamy pożyczkę. Nieco inaczej sytuacja może wyglądać w przypadku wyższym sum. Wówczas parabank, w większości przypadków będzie musiał dokonać sprawdzenia naszej zdolności kredytowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *